Trappisten op de Katsberg
Je hebt het geweldige nieuws vast al gelezen: er komt een nieuw trappistenbier op de markt. Niet uit België of Nederland, maar uit Frankrijk. Maar dan wel net over de grens, in Frans-Vlaanderen. Gelukkig maar want alleen daar wonen Fransen die bier kunnen brouwen. En omdat het Fransen zijn kunnen ze ook nog kaas maken. Het gaat namelijk om de Katsberg, een eenzame piek in het laagland waar een abdij op staat. Daar kun je vanaf nu ‘Mont des Cats’ (Frans voor Katsberg) krijgen.
Maar dit nieuwe trappistenbier is niet helemaal onomstreden. Dat komt vooral omdat het bier helemaal niet op de Katsberg wordt gebrouwen. De broeders hebben namelijk wel verstand van kaas maar niet van bier. Daarom wordt het bier gebrouwen door de trappisten van Chimay. Die kunnen namelijk wel prima bier maken. Dat doen ze dus voor hun broeders op de Katsberg en die verkopen het dan onder hun eigen naam.
Een beetje bedonderd
Bier dat je inkoopt van andere monniken en dan onder eigen naam verkoopt, is dat wel trappistenbier? Je wordt als nietsvermoedende bierkoper toch een beetje bedonderd. Als je trappistenbier koopt, dan koop je niet alleen bier maar ook een idee. Namelijk het idee dat jouw bier in de abdij door in de wort roerende monniken is gebrouwen. Nou is dat in dit geval ook wel zo, maar niet in de abdij waar het bier verkocht wordt en waar het de naam van heeft overgenomen. Mont des Cats is natuurlijk gewoon een nieuw bier van Chimay.
Is ‘Mont des Cats’ nu wel of geen trappistenbier? Die vraag hebben de broeders op goed katholieke wijze opgelost: er staat Biere trappiste op maar het is geen trappistenbier. Ze hebben dan ook niet het officiële ‘Authentic Trappist’ logo op hun bier. Grappig detail: dat logo komt binnenkort wel op hun kaas te staan. Dat is immers onomstreden (en lekker!). En blijkbaar kun je het woord ‘Trappistenbier’ zomaar op het etiket van elk willekeurig bier zetten.
Waarom toch al die moeite? Blijf lekker kaas maken, daar op die berg. Maar helaas brengt kaas veel minder op dan bier. De monniken worden ouder en sterven uit. Ze hebben niet meer genoeg geld om hun abdij te onderhouden en moeten op zoek naar nieuwe inkomstenbronnen. En dat doen ze dus door het verkopen van hun rijkste bezit: hun goede naam. Door het vermarketen van hun monnik-zijn, genereren ze de inkomsten die ze nodig hebben om rustig uit te kunnen sterven.
Kunst- en vliegwerk
En ze zijn natuurlijk niet de enigen. Ook La Trappe heeft geen eigen brouwerij meer. Door onderbezetting waren ook zij gedwongen om externe hulp in te roepen. Met veel kunst- en vliegwerk hielden zij het logo van de trappisten maar eigenlijk is ook dat een beetje onzin. De broeders brouwen al jaren niet meer. En ook de recente ondoordachte vlucht van de broeders in Westvleteren naar het wereldse Colruyt duidt op een patroon: wanneer de nood hoog is, gaan de hoogdravende principes snel overboord.
Je kunt zeggen van de monniken van de Katsberg wat je wil, maar ze zijn er wel eerlijk over: ze doen het voor het geld. Dat op zich is al verfrissend na het gekonkel in Berkel-Enschot en Westvleteren. Het zal ze in Frans-Vlaanderen een worst zijn of ze wel of geen officieel trappisten-logo op het etiket hebben. Er staat met grote letters ’trappistenbier’ op en dat is wat verkoopt. Daarmee verkopen ze hun monnik-zijn aan jou en mij en daarmee kunnen de laatste monniken in alle rust het licht uitdoen op de Katsberg. Onder het genot van hun eigen Chimaytje.
Lees ook:
Westvleteren in de supermarkt! Werk van de duivel?
Bestetotnutoe’s callcenter belt Westvleteren en faalt.
Trappistentest: Rochefort 10
Maar… hoe smaakt het?…
Sluit me volledig aan bij voorgaande comment.
Chimay staat bij mij toch wel bekend om het uitstekende bier. Ben dus zeer benieuwd naar dit brouwsel 🙂
Hoi
Even ter correctie : ook de kaas van de Katsberg heeft het logo niet !!!
@ Danny: je hebt gelijk, het staat er nog niet op maar dat moet binnenkort wel gebeuren. Bedankt en ik heb het aangepast.
Pingback: 2011: geen slecht bierjaar » bestetotnutoe.nl
Als West- Vlaamse zou ik graag iets corrigeren. Het trappistenbier van de katsberg is niet Frans maar wel Belgisch. De katsberg en de abdij zijn gelegen in Frans-Vlaanderen en Frans-Vlaanderen ligt nog steeds in West-Vlaanderen. De inwoners daar spreken Frans maar zijn nog steeds Belgen dus, het trappistenbier van de Katsberg is het 7de Belgische trappistenbier.
@Sophie: Volgens mij is Frans Vlaanderen het deel van Vlaanderen dat ongeveer 300 jaar geleden is geannexeerd door Frankrijk, ver voor België bestond. Het maakt deel uit van Vlaanderen en van de Vlaamse Westhoek maar om Frans-Vlamingen een Belgische identiteit aan te meten lijkt me niet correct.
Pingback: Je kan echte prijzen winnen bij bestetotnutoe » bestetotnutoe.nl
Pingback: Het tafelbier van Chimay smaakt geweldig
Pingback: Trappistenbier uit Zundert: een Brabantse allemansvriend - bestetotnutoe.nl
Pingback: Is trappistenbier nou echt nodig? - bestetotnutoe.nl